تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

گیاه کاتارانتوس رزئوس یا پریوش

  گیاه پریوش با نام علمی Catharanthus roseus به خانواده Apocynaceae و راسته Gentianales  تعلق دارد و بومی مادگاسکار است. گیاه پریوش در اصل گیاهی همیشه سبز است که ساقه های آن بر روی زمین می خزد و به همین دلیل نوع مناسبی از کف پوش محسوب می شود.اما می توان آنرا در گلدان نیز کاشت که با آویخته شدن ساقه ها از لبه گلدان منظره زیبایی نیز ایجاد می شود.ارتفاع ساقه های این گیاه زمانی که به شکل چند ساله پرورش می یابد به حدود یک متر نیز می رسد اما در مناطقی که زمستانهای سرد دارند معمولا گیاه پریوش به شکل یک ساله مورد کشت و کار قرار میگیرد و در این حالت 15-10 سانتیمتر در طی فصل رشد ارتفاع خواهد یافت. گلهای زیبای این گیاه 5 عدد گلبرگ دارند و به رنگهای مختلف صورتی تیره، سفید با نواحی صورتی رنگ، صورتی روشن با مرکز بنفش ، قرمز و قرمز- بنفش در طی فصل رشد زینت بخش این گیاه هستند. پایه گلها 3-2 سانتیمتر طول و قسمت جام گل(انتهای گل) 5-2 سانتیمتر قطر دارند . برگها نیز 9-3 سانتیمتر طول و 3-1 سانتیمتر عرض دارند و به رنگ سبز براق و بدون کرک هستند .


  توجه: دو گیاه دیگر نیز وجود دارند که شباهت زیادی به گیاه پریوش دارند  و مانند این گیاه نیز در فضای سبز و یا کاشت در گلدان بکار می روند و همانند این گیاه به خانواده  خانواده  Apocynaceae و راسته Gentianales  تعلق دارند . این گیاهان به جنس وینکا Vinca تعلق دارند. در واقع در جنس وینکا شش گونه گیاهی وجود دارد با نامهای  V.difformis, V.erecta, V.herbacea, V.major,V.minor,V.pubescens که دو مورد از آنان با نامهای Vinca major و Vinca minor شباهت زیادی به گیاه پریوش دارند و گاهی با آن اشتباه می شوند. حتی تشکیل این دو گونه از یکدیگر چندان آسان نیست. گیاه Vinca minor  با نامهای پیچ تلگرافی و همچنین پروانش معرفی می شود و در زبان انگلیسی نامهای Dwarf periwinkle و Creeping myrtle شناخته می شود . این گیاه اگر به شکل چند ساله پرورش یابد حدود 40 سانتیمتر ارتفاع می یابد اما به شکل یکساله معمولا ارتفاع ساقه ها حدود 15 سانتیمتر است . گلهای پیچ تلگرافی (پروانش)  به رنگ آبی-سوسنی، سفید و قرمز-ارغوانی دارد و قطر گلها حدود 2.5 سانتیمتر است. همچنینبر روی برگها کرک مشاهده می شود. در بین ارقام این گیاه نمونه هایی وجود دارند که برگهایشان ابلق است. به بیان دیگر خطوط و نواحی از رنگ کرم- زرد بر روی برگها وجود دارد.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 25 مرداد 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : گیاه ,دارند ,سانتیمتر ,پریوش ,ساقه ,وجود ,گیاه پریوش ,پریوش دارند ,وجود دارد ,vinca minor ,شباهت زیادی ,گیاه پریوش دارند ,راسته gentianales  تعلق ,
  گیاه کاتارانتوس رزئوس یا پریوش

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149146
 • بازدید امروز :388085
 • بازدید داخلی :27059
 • کاربران حاضر :163
 • رباتهای جستجوگر:417
 • همه حاضرین :580

تگ های برتر